Liste over biogasanlæg der får oprindelsesgarantier

Biogasanlæg anført på listerne herunder tilfører biogas til gasnettet og får udstedt oprindelsesgarantier til videresalg.

Biogasanlæg med opgradering til gasnettet

Via biogasanlæggets navn og ID nr. kan man altid finde tilbage til, hvor gassen oprindeligt kommer fra. Listen herunder viser de anlæg, der er tilsluttet gasnettet og de målepunkter/GSRN, der får udstedt oprindelsesgarantier:

Virksomhed ID nr. GSRN Kontaktperson Kontakt email
Andekærgård Biogas 0044 571515159003001179 Kurt Poulsen kp@kurtpoulsen-aps.dk
AU Vindmøller 0022 571515198153054017 Kristian Lundgaard - Karlshøj kristian@ausumgaard.dk
BB-Biogas 0026 571515198153054147 Daniel Pedersen bbbio@outlook.dk
Biocirc Favrskov Biogas 0019 571515198153044667 Susanne Astrup Eriksen Susanne@frijsenborg.dk
Biocirc Grønhøj Biogas 0027 571515198153053775 Thomas Johansen ks@nors.dk
Biocirc Haderslev Biogas  0040 571515179130021741 Jan Fensholt-Hansen jfh@bbram.dk
Biocirc Iglsø Biogas 0033 571515198153055618 Josefine Steffensen jos@danskbiogasraadgivning.dk
Biocirc Ringsted Biogas Aps 0034 571515198230008445 Michael Dejløw Mølgaard mdm@vedskovgaard.dk
Biocirc Vesthimmerland Biogas 0038 571515198153060896 Lasse Jørgensen lbj@buhladvice.dk
Biocirc Vinkel Bioenergi 0039 571515198153060926 Jeppe Madsen jeppe@vinkelbioenergi.dk
BIOFOS Spildevandscenter Avedøre 0028 571515198006062015 Christian Schmidt Bertelsen cbs@biofos.dk
Blåbjerg biogas AmbA 0056 571515179130022250 Natalia Andersen bb@blaabjergbiogas.dk
Envo Biogas Tønder A/S 0062 571515179130020515    
Flemløse Biogas ApS 0052 571515159003001384 Eva Kjær ezk@kurtpoulsen-aps.dk
Foersom Bioenergi ApS 0064 571515198153060537 Kar Andreasen karl@fremsyn.net
Fredericia Spildevand A/S 0001 571515179101331756 Annemarie Godtfredsen ag@fredericiaspildevand.dk
GFE Krogenskær P/S 0006 571515198153045749 Per Pedersen persus22@hotmail.com
Grauballegaard Biogas 0057 571515198153060483 Kim Aarskov kim@grauballegaard-biogas.dk
Greenlab Skive Biogas Aps 0042 571515198153059227 Christian Frandsen ckf@greenlabskivebiogas.dk
GrønGas, Vraa A/S 0015 571515198153049273 Frodi Mortensen Frodi.mortensen@eon.dk
Hemmet Bioenergi Aps 1 0009 571515198153047217 Klaus Høgh Bogholderiet@hemmetbioenergi.dk
Hemmet Bioenergi Aps 2 0010 571515198153047248 Klaus Høgh Bogholderiet@hemmetbioenergi.dk
Horsens Bioenergi 2 0037 571515179130011230   bogholderihorsens@bigadan.dk
Horsens Bioenergi ApS 0004 571515179101365973   bogholderihorsens@bigadan.dk
Kalundborg Bioenerg 0029 571515198201395949 Erik Lundsgaard el@gigadan.dk
Kerteminde Biogas ApS 0054 571515159003001131 Hans Luunbjerg kejrup@kejrup.dk
KW Energi A/S 0065 571515179105004731    
LBT Agro K/S 0002 571515198153042632 Helle Thomsen Kontor@lbtagro.dk
LBT Agro K/S 0060 571515198153074411 Helle Thomsen Kontor@lbtagro.dk
Limfjordens Bioenergi 0035 571515198153054116 Michael Dalby michael.dalby@eon.dk
Linkogas A.M.B.A. 0013 571515179101369094 Martin Kruhl Fey mkf@linkogas.dk
Lykkeslund Bioenergi 0023 571515159003000585 Lars Langskov Nielsen lars@lykkelund.dk
Madsen Bioenergi 0005 571515198153042885 Boe Madsen Info@madsenbioenergi.dk
Naturbiogas Tværmose 0061 571515198153060865 - -
Nature Energy - Køng 0059 571515198230021987 Simon Normann Lauritsen snl@nature-energy.com
Nature Energy Bånlev 0045 571515198153059418 Hans Henrik Andersen hha@natureenergy.dk
Nature Energy Glansager A/S 0055 571515179130021567 Mikkel Kynde mky@natureenergy.ck
Nature Energy Kværs 0063 571515179130022724 Simon Normann Lauritsen snl@nature-energy.com
Nature Energy Videbæk 0046 571515198153064214 Hans Henrik Andersen hha@natureenergy.dk
NGF Nature Energy Holsted 0008 571515179101370724 Mikkel Kynde Holsted-grexel@natureenergy.dk
NGF Nature Energy Korskro 0030 571515179101395154 Mikkel Kynde hha@natureenergy.dk
NGF Nature Energy Månsson 0025 571515198153043721 Mikkel Kynde Maansson-grexel@natureenergy.dk
NGF Nature Energy Månsson 0050 571515198153064306 Mikkel Kynde  
NGF Nature Energy Midtfyn 0049 571515159003001476 Mikkel Kynde Midtfyn-grexel@natureenergy.dk
NGF Nature Energy Midtfyn A/S 0012 571515159003000509 Mikkel Kynde  
NGF Nature Energy Nordfyn 0048 571515159003001469 Mikkel Kynde Nordfyn--grexel@natureenergy.dk
NGF Nature Energy Nordfyn A/S 0011 571515159003000486 Mikkel Kynde  
NGF Nature Energy Vaarst 0007 571515198153042854 Mikkel Kynde Vaarst-grexel@natureenergy.dk
OL Biogas 0051 571515198153043028 Carsten Thesbjerg cth@ol-biogas.dk
Ølgod BioEnergi 0043 571515179130010899 Allan Kristensen allan@hjedding8.dk
Outrup Biogas ApS 0036 571515179130014392 Jens Heilskov info@outrupbiogas.dk
Ribe Biogas 0031 571515179101395277 Anders Lydom aly@ribebiogas.dk
Rønnovsholm 0003 571515198153043004 Holger Kirketerp holger@kirketerp.net
Rybjerg Biogas P/S 0014 571515198153048191 Jens Henry Christensen Rybjerggaard@gmail.com
Sdr. Vium Bioenergi ApS 0020 571515198153050569 Mikkel Kynde Vium@natureenergy.dk
Sindal Biogas 0021 571515198153050514 Morten Glenthøj mg@kagro.dk
Solrød Bioenergi 0047 571515198006082938 Mikkel Busck mbu@solrød.dk
Sønderjysk Biogas Bevtoft A/S 0017 571515198360700011 Frodi Mortensen Frodi.mortensen@eon.dk
Storde Biogas 0032 571515179101397509 Jan Dahlmann storde.dahlmann@hotmail.com
Suistainable Bio Solutions Aabenraa K/S 0058 571515179199000824 Lars Byberg Lbyberg@sustainablebiosolutions.com
Tågholm Biogas 0041 571515179130021932    
Thorsø Miljø og Biogasanlæg 0053 571515198153060957 Brian Laursen bl@thorsobiogas.dk
Vestjysk Biogas 0024 571515198153054420 Ole Nyholm Knudsen ole.knudsen@rksk.dk
Vrejlev Bioenergi 0016 571515198153049068 Thomas Kjær Thomas@vmlandbrug.dk
Zastrow Bioenergi 0018 571515159003000578 Steen Rasmussen Steen@zastrow-agro.dk